ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΓΙΑΣΜΑΤΟΣ – ΑΡΗΣ ΠΗΓΩΝ 1-4 | 2023-2024

“Κιτρινόμαυρο” βάφτηκε το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Καβάλας, με τον Άρη Πηγών να επικρατεί με 1-4 του τοπικού Μακεδονικού στο Αγίασμα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3′ με εξαιρετικό τέρμα του Δουμάνη ενώ στο 7′ ο Αθανασάκης έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Οι “πράσινοι” απάντησαν άμεσα, με τον Μουξιό στο 8′ να μειώνει σε 1-2. Στο 10′ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν δόθηκε ενώ στο 28′ οι δυο ομάδες έμειναν με δέκα (10) ποδοσφαιριστές καθώς αποβλήθηκαν οι, Μουξιός (Μακεδονικός) και Σαρηγιαννίδης μετά από ένταση που προκλήθηκε ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Στην επανάληψη οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν και τρίτο τέρμα στο 60′ και πάλι με τον Δουμάνη ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό 1-4 στις καθυστερήσεις ολοκληρώνοντας και το προσωπικό του χατ-τρικ.